Captain William Edward Lemos
20 May 1963 - 28 May 1964
Graduated from the Naval Academy in 1941
Retired with the rank of Rear Admiral

Capt. William Lemos was born in Riverside, RI, September 12, 1917. After primay schooling he was appointed to the U.S. Naval Academy in 1937, being commissioned an Ensign on Feb. 7, 1941.
After training in Anti-Aircraft Fire Control, Capt. Lemos reported aboard USS North Carolina (BB-55). While serving as Computer Control Officer he earned the Commendation Medal with Combat "V."
In February 1943 Capt. Lemos went to NAS Pensacola, FL for flight training. He was designated a Naval Aviator on October 5, 1943. Until August 1944 he was a Flight Instructor and then had a tour with Scouting 46. In December 1944 he reported to USS Washington (BB-56) as Senior Aviator. During his tour he earned two Air Medals and the Distinguished Flying Cross.
Capt. Lemos had more training at NAS Pensacola, FL, and NAS Miami, FL, after which he served with VF-98. From July 1946 until August 1947, he had instruction in ordnance engineering (aviation) at the Postgraduate School, Annapolis, MD, then continued the course at the Massachusetts Institute of Technology, where he earned a Master of Science degree. He then became Head of the Analysis Section iwth VX-1 concerned with anti-submarine warfare development. In June 1952 he went to the Bureau of Ordnance, Washington, DC, to head the Bombing System Section, Research and Development Division.
More training was undertaken in 1954 and then Capt. Lemos took command of VA-9, which was deployed with the 6th Fleet. In July 1956 he reported as Chief Staff Officer to Commander VAHW-1. From July 1957 until June 1958 he was a student at the National War College. He was engaged in nuclear weapons employment at the Nuclear Weapons Trianing Center, Pacific, until September 1958 when he became Executive Officer of USS Ticonderoga (CVA-14), deployed with 7th Fleet. Detached in April 1959, he went back to Washington, DC where he headed the Naval Warfare Plans Section in the Office of CNO.
After a period of training with Helicopter Training Squadron 8, Capt. Lemos went to the Philadelphia Naval Shipyard where USS Okinawa (LPH-3) was fitting out. He assumed command of Okinawa upon her commissioning on April 14, 1962.
Following command of USS Okinawa, Capt. Lemos became the 7th Commanding Officer of USS Ranger (CVA-61) on May 20, 1963.

All original material and format Copyright 2011 by Shutterbug Design