Captain John L. Nicholson, Jr.
22 November 1974 - 17 September 1976
Retired with the rank of unknown

Captian John L. Nicholson, Jr. entered the Naval service in December 1950 and received his commission upon graduation from Oberlin College in June 1953. He was designated a Naval Aviator in May 1955 at Corpus Christi, TX.

Captain Nicholson reported to VF-62 and deployed to the Mediterranean in 1956 aboard USS Randolph (CVA-15) and made his second deployment to the Mediterranean in 1958 aboard USS Essex (CVA-9). He joined VA-144 in the first retaliatory strikes against North Vietnam in August 1964. In 1965 he reported aboard USS Hancock (CVA-19) as Air Operations Officer making two deployments to Vietnam in 1966 and 1967. He reported aboard VA-56 embarked in USS Enterprise (CVAN-65) in December 1967 and assumed the duties of Executive Officer in January 1968. In 1969, as Commanding Officer of VA-56, he deployed with his squadron aboard USS Ranger (CVA-61). In 1970 he took command of VA-122 homeported at NAS Lemoore, CA and made his sixth and final Vietnam deployment as Operations Officer aboard USS Enterprise (CVAN-65). In 1971 he reported to the staff of CINCPACFLT as Air Operations Officer. He commanded USS Kawishiwi (AO-146) from August 1973 to September 1974. He then took command of USS Ranger (CVA-61) on 22 November 1974.

He is he recipient of numerous awards including the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross and Bronze Star.

Captain Nicholson is married to the former Evely Sadona of Schenectady, NY. They have three daughters, Jennifer, Jacquelyn and Eve.

All original material and format Copyright 2011 by Shutterbug Design