Captain Walter Jackson Davis
26 June 1985 - 8 May 1987
Retired with the rank of Vice Admiral

Vice Admiral (VADM) Davis received his commission June 1959 through the Ohio State Naval Reserve Officer Training Corps (NROTC) program and was designated a Naval Aviator in December 1960. He served Vietnam combat tours and accumulated over 3,500 flight hours and over 800 carrier landings.
VADM Davis' last Navy assignment was N6, Deputy Chief of Naval Operations for Space systems, Information Warfare systems, Command and Control Systems, and Modeling and Simulation where he developed, justified and directed Navy's IT budget. His operational assignments include Navy fighter pilot, F-14 Squadron Commander (VF-114), Aircraft Carrier Commanding Officer, USS Ranger (CV-61), and Battle Group Commander. His shore duty assignments were engineering positions including Navy Engineer for the F-14 aircraft and Naval Warfare IT Architect. After Navy, VADM Davis served as a Vice President at BAE Systems and was co-founder of E-fire. He is now a Director at CommNexus.

All original material and format Copyright 2011 by Shutterbug Design